Fundację Ruszaj w Drogę! założyło małżeństwo blogerów pozytywnie zakręconych na punkcie tego, co dzieje się w polskiej turystyce, czyli Kasia i Maciej Marczewscy. Fundacja powstała, żeby promować polską turystykę, kreować modę na Polskę i zachęcać do jej odkrywania.

Fundacja chce promować najpiękniejsze miejsca w naszym kraju, atrakcje najbardziej przyjazne polskim turystom i ciekawe inicjatywy lokalnych społeczności. Fundacja chce także pomagać polskiej branży turystycznej w tworzeniu idealnych przewodników i ofert dla turystów.

Pierwsza wzmianka o Fundacji na spotkaniu KlubuNasza prezentacja podróżnicza o PolsceNasze spotkania podróżnicze o Polsce

Jak powstała Fundacja?

2009 rok: Kasia i Maciej wyruszają w drogę na pierwszą wspólną wycieczkę w polskie Karkonosze. Nie mogą uwierzyć w to co widzą. Znajomi nie chcą ich słuchać, a oni chcą się tym podzielić. Dlatego zakładają ich pierwszy blog. Blog, na którym opisują ciekawe miejsca w Polsce, z czasem przekształca się w pozytywny internetowy przewodnik po Polsce "Ruszaj w Drogę!". Wkrótce ich Blog staje się największym blogiem podróżniczym o Polsce, licznik unikatowych czytelników przekracza pierwszy milion i jest odwiedzany przez 100 tysięcy czytelników w miesiącu..

2015 rok: Chęć dalszego dzielenia się pomysłami na wycieczki po Polsce sprawiła, że Kasia i Maciej założyli Klub Ruszaj w Drogę! - cykl regularnie odbywających się prezentacji o polskich regionach, na których przekazują uczestnikom sprawdzone pomysły na wycieczki po Polsce. Na spotkania przychodzą miłośnicy podróżowania po kraju. W ciągu pierwszego roku organizują ponad 30 prezentacji i warsztatów podróżniczych o Polsce.

2015 rok: Powstaje Klubowa Kopalnia Pomysłów - pierwsza i jedyna taka inicjatywa w Polsce, która integruje działania promocyjne polskich regionów i umożliwia darmową dystrybucję turystycznych przewodników wśród osób zainteresowanych zwiedzaniem Polski.

2016 rok: Powstaje internetowa wersja Klubowej Kopalni Pomysłów - największa baza elektronicznych wersji map, przewodników, albumów i folderów od organizacji turystycznych z całej Polski. W dniu premiery zawiera 1260 e-publikacji.

2016 rok: Fundacja to kolejny krok i naturalna konsekwencja działań Kasi i Macieja Marczewskich. Od maja 2016 roku wszystkie inicjatywy prowadzone są pod szyldem Fundacji Ruszaj w Drogę!

2021 rok: Aby kontynuować konsekwentnie prowadzoną przez 5 poprzednich lat politykę budowania finansowej niezależności Fundacji, decydujemy się na zmianę statutu i rejestrujemy w Sądzie Rejonowym działalność gospodarczą. Przenosimy do niej działalność Sklepu Ruszaj w Drogę!, działalność wydawniczą i reklamową. Od tej chwili możemy samodzielnie utrzymywać Fundację, prowadzić wieloletnie projekty i gromadzić finansowe zabezpieczenia na kolejne lata.

Jakie są cele Fundacji?

Fundacja Ruszaj w Drogę! prowadzi działalność na rzecz dobra społecznego. Wszystkie działania skupione są wokół popularyzacji polskiej turystyki i krajoznawstwa.

Skupia się na  rozwoju, promocji i ochronie regionalnej kultury, sztuki, języka i tradycji. Promuje i buduje pozytywny wizerunek Polski, przyczynia się do upowszechnienia polskiej kultury, historii i techniki.

Za jeden z celów stawia sobie wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Wierząc w ogromną rolę i potrzebę dialogu międzypokoleniowego, planuje też podejmować działania na rzecz jego budowy, zapraszając do siebie młodzież, rodziny z dziećmi i kochanych emerytów.

Jak Fundacja realizuje swoje cele?

Jak wiara bez uczynków martwą jest, tak cele bez działań nic nie znaczą. Dlatego Fundacja, realizując swoje, organizuje, finansuje i promuje wykłady, prezentacje, warsztaty, konferencje i szkolenia, głównie upowszechniające wiedzę o Polsce i polskiej turystyce.

Prowadzi działalność informacyjną w Internecie oraz chce prowadzić działalność wydawniczą i naukowo-badawczą. Chce organizować konkursy, przyznawać stypendia, odznaki i medale honorowe. Uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez podmioty o zbliżonej działalności, m.in. bierze udział w wizytach studyjnych, konferencjach, programach telewizyjnych i radiowych, których cele zbieżne są z celami statutowymi fundacji.

Skąd Fundacja bierze pieniądze?

Pierwsze pieniądze Fundacja dostała od Fundatorów - Kasi i Macieja Marczewskich. To były pierwsze trzy tysiące złotych. Dalej już musi radzić sobie sama.

Dlatego z chęcią przyjmuje darowizny, dotacje, granty, spadki, pieniądze ze zbiórek publicznych oraz wszelkie inne formy dofinansowania.
Fundacja prowadzi w ograniczonym zakresie działalność gospodarczą oraz działalność statutową. To oznacza, że Fundacja może realizować odpłatne projekty, ale uzyskane w ten sposób środki przeznacza na realizację celów statutowych Fundacji - czyli na kreowanie Mody na Polskę.