Szukasz pomysłu na ciekawe zajęcia w bibliotece? Chcesz zorganizować wydarzenie z cyklu „spotkanie z podróżnikiem”? Pragniesz jeszcze bardziej zintegrować czytelników biblioteki, członków klubu, uczniów lub pracowników Twojej firmy? Planujesz spotkanie motywacyjne? Z przyjemnością zrobimy dla Ciebie prezentację podróżniczą o Polsce. 

Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!

Nasze turystyczne spotkania to slajdowiska o polskich regionach i ich atrakcjach turystycznych, połączone z ciekawymi opowieściami i przygodami, które przeżyliśmy w trakcie 13 lat zwiedzania i odkrywania Polski.

1. Jedyne takie prezentacje podróżnicze o Polsce

Jako jedyni w Polsce prowadzimy prezentacje podróżnicze wyłącznie o Polsce, w trakcie których pokazujemy zdjęcia z naszych podróży, ale też opowiadamy o różnorodności Polski, pokazujemy lokalne społeczności, obalamy mity i stereotypy oraz wyjaśniamy historyczne zawiłości, których wielu z nas nie rozumiało w szkole. Nasze turystyczne prezentacje to świetna zabawa i jednocześnie edukacja. Dzielimy się nie tylko swoimi przeżyciami, emocjami i doświadczeniem, ale też wiedzą i spostrzeżeniami, które zdobyliśmy przez 13 lat podróżowania po Polsce. 

 • Chcesz zorganizować u siebie prezentację podróżniczą o Polsce? Napisz na kontakt[malpa]ruszajwdroge.pl lub zadzwoń do Macieja: 506 75 65 99

Występujemy już 10 lat i mamy za sobą setki prezentacji

Podróżnicze spotkania prowadzimy już od 10 lat. Występujemy w bibliotekach, klubach, szkołach i na turystycznych wydarzeniach. Za nami już setki wystąpień i tysiące rozdanych planów podróży. Wokół turystycznych spotkań, które prowadzimy w Trójmieście i okolicach, zgromadziła się już społeczność osób, zainteresowanych podróżami po Polsce.

Dlaczego spotkania podróżnicze są takie ważne

W trakcie naszych spotkań podróżniczych motywujemy do ruszenia w drogę, rozbudzamy wspomnienia, aktywizujemy i integrujemy lokalne społeczności. Współpraca z nami gwarantuje ciekawe, inspirujące i regularne zajęcia przez cały rok. Biblioteki, kluby i domy kultury otrzymują od nas kompleksowe wsparcie przy organizacji, promocji i prowadzeniu spotkań.

Mamy cykl prezentacji, które nazwaliśmy: Klub Ruszaj w Drogę!

Możemy przyjechać do Ciebie i wygłosić jedną prelekcję, ale jeszcze lepszym pomysłem jest cykl spotkań podróżniczych o Polsce. Przygotowaliśmy 20 tematycznych prezentacji o polskich regionach. Opowiadamy m.in., co warto zobaczyć na Kaszubach, jak zwiedzać Żuławy, gdzie leży Kociewie, jak podróżuje się kamperem po Polsce. 

Klub Ruszaj w Drogę! powstał dla osób, które podróżują, wędrują, spacerują, kiedyś jeździły po Polsce lub planują w najbliższym czasie zwiedzać lub wypoczywać w Polsce. Spotkania Klubowe to idealny pomysł na spędzenie popołudnia w miłym towarzystwie. Są świetną okazją do poznania innych osób o podobnych zainteresowaniach. To świetna forma integracji mieszkańców, czytelników czy pracowników firmy. 

Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!

2. Jak wygląda spotkanie podróżnicze z Ruszaj w Drogę!? 

Co zawiera prezentacja?

Każde spotkanie to prezentacja z pięknymi zdjęciami i sprawdzonymi pomysłami na wycieczki po Polsce oraz turystyczne opowieści o wybranym regionie lub szlaku tematycznym. Uczestnicy spotkań poznają z nami Polskę oraz sposoby podróżowania i planowania urlopu w kraju, często wybierając się w sentymentalną podróż w regiony, które kiedyś odwiedzili. Opowiadamy, jak praktycznie zorganizować samemu taki wyjazd, dzielimy się naszymi doświadczeniami w podróży i wciągamy uczestników w dyskusję o ich podróżach po Polsce. Prezentację wzbogacamy o filmy, muzykę oraz regionalną gwarę.

O czym opowiadamy?

Nasze turystyczne prezentacje to jednocześnie edukacyjna przygoda. Pokazujemy najpiękniejsze miejsca i najciekawsze atrakcje w regionie, ale opowiadamy też o jego historii, kulturze, odradzających się lokalnych społecznościach, obalamy mity i łamiemy stereotypy, jakie wszyscy wynieśliśmy ze szkoły. Opowiadamy też zabawne historie o tym, co nas spotkało w drodze i na co warto zwrócić uwagę, przy planowaniu swojej wycieczki. 

Rozdajemy gotowe plany podróży

Każdy uczestnik spotkania wychodzi z gotowym planem podróży po regionie, o którym opowiadaliśmy. Te plany ułożyliśmy samodzielnie na bazie naszych podróżniczych doświadczeń. To gotowe mikro przewodniki, które ułatwią zaplanowanie samodzielnej podróży. Jeden z takich planów na Kociewie zamienił się nawet w przewodnik, który można dostać za darmo w informacji turystycznej lub jako gratis do książek w sklepie internetowym naszej Fundacji Ruszaj w Drogę!

Losujemy turystyczne nagrody na koniec spotkania

Na każdym spotkaniu podróżniczym największe emocje wzbudza ostatni punkt, czyli losowanie turystycznych nagród i gadżetów. To prezenty od zaprzyjaźnionych organizacji i informacji turystycznych. Do wygrania są praktyczne przewodniki, kubki, smycze, czapki, parasole, maskotki i inne gadżety, które akurat otrzymaliśmy. 

Spotkania są darmowe dla uczestników

Spotkania z podróżnikiem sfinansowane przez bibliotekę, firmę lub klub są darmowe dla uczestników. Chętni mogą w trakcie spotkania kupić przewodniki wydawane przez Fundację Ruszaj w Drogę! Największym zainteresowaniem cieszą się: Przewodnik po Bieszczadach i Przewodnik po Mazurach.
 • Zadzwoń do Macieja: 506 75 65 99 i zapytaj o ofertę spotkania turystycznego

3. Gdzie występujemy z prezentacją o podróżach po Polsce?

Z naszymi turystycznymi prezentacjami o Polsce występujemy wszędzie tam, gdzie otrzymamy zaproszenie. Najczęściej spotykamy się z naszymi sympatykami w bibliotekach i klubach Trójmiasta, Kaszub i okolic, ale dojeżdżamy do miejscowości w całej Polsce. Opowiadanie o Polsce i dzielenie się podróżniczymi doświadczeniami to nasze życiowe powołanie, dlatego chętnie wystąpimy:
 • W bibliotece, klubie lub domu kultury
 • Na festiwalu podróżniczym
 • Na wydarzeniu, spotkaniu, evencie firmowym
 • W szkołach i uczelniach wyższych
 • Na spotkaniach autorskich 

4. Do kogo skierowana jest prezentacja turystyczna o Polsce?

Z racji poruszanych tematów nasze turystyczne prezentacje dedykujemy dorosłym. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się one wśród seniorów, dla których uczestnictwo w spotkaniu jest także okazją do integracji oraz do wspomnień o ich własnych podróżach. Na spotkania przychodzą także osoby w wieku 30+, które poszukują sprawdzonych pomysłów na wycieczki i liczą na naszą pomoc i wsparcie w zaplanowaniu urlopu. Dzięki gotowym planom wycieczek, które od nas otrzymują, często decydują się, aby ruszyć w drogę naszymi śladami.

Nasze prezentacje turystyczne kierujemy w szczególności do:
 • Czytelników bibliotek i uczestników klubów 
 • Uczestników festiwali podróżniczych
 • Seniorów - członków stowarzyszeń emerytów i słuchaczy Uniwersytetu III Wieku
 • Pracowników firm i korporacji
 • Uczestników wydarzeń integracyjnych i turystycznych
 • Studentów
Dla młodzieży mamy przygotowane odrębne prezentacje regionalne, m.in. o Kaszubach - Kaszubski Szlak. 

5. Kim są podróżnicy - Kasia i Maciej Marczewscy z Fundacji Ruszaj w Drogę!?

Jesteśmy Kasia i Maciej Marczewscy - blogerzy, autorzy internetowych i papierowych przewodników po Polsce, założyciele Fundacji Ruszaj w Drogę!, która promuje turystykę po Polsce, i doświadczeni turyści, którzy od kilkunastu lat podróżują wyłącznie po Polsce i pomagają turystom w zaplanowaniu ich wypoczynku w Polsce. Małżeństwo pasjonatów, ekspertów od polskiej turystyki i edukatorów.

Kasia z wykształcenia jest prawnikiem, ukończyła studia copywriterskie i ma doświadczenie w prowadzeniu projektów w internecie, a Maciej - z zawodu inżynier radiokomunikacji, pracował jako programista, a następnie na stanowisku managera zarządzał zespołami wdrażającymi projekty w internecie. Oboje mają doświadczenie pracy w trójmiejskich korporacjach, które porzucili na rzecz pracy w Fundacji Ruszaj w Drogę! i budowania społeczności świadomych turystów podróżujących po Polsce.

Kasia i Maciej są głosem turystów w branży turystycznej 
Od podszewki poznali turystyczne problemy i potrzeby, a także pragnienia, marzenia i cele turystów, i dziś swoim doświadczeniem dzielą się z turystami, którzy szukają pomysłów na udane podróże po Polsce. 

Ich bloga z pomysłami na wycieczki po Polsce czyta ponad milion turystów rocznie
Sprzedali ok. 10 tysięcy samodzielnie wydanych własnych przewodników m.in. po Bieszczadach („Ruszaj w Bieszczady”) i Mazurach („Ruszaj na Mazury”). Współpracują z samorządami i organizacjami turystycznymi opracowując i przeprowadzając dla nich kampanie reklamowe w internecie oraz tworząc foldery turystyczne i przewodniki na zlecenie (m.in. „Ruszaj na Kociewie Świeckie” ze Starostwem Powiatowym w Świeciu, „Ruszaj w drogę na Malbork i Żuławy” z Miastem Malbork i Starostwem Powiatowym w Malborku, „Ruszaj w drogę do Krainy Zalewu Wiślanego” z Lokalną Organizacją Turystyczną Kraina Zalewu Wiślanego).

Więcej informacji:

6.  Opinie o spotkaniach podróżniczych Kasi i Macieja Marczewskich

Uczestnicy spotkań podróżniczych Klubu Ruszaj w Drogę! Dzielą się z nami swoimi opiniami, wpisując dedykacje do Księgi Pamiątkowej. Sądząc po brawach, jakie otrzymujemy na każdym spotkaniu oraz po tym, że wiele osób przychodzi na kolejne (a nawet na te same tematycznie) spotkania, zakładamy, że turystom bardzo się one podobają. Oto niektóre z opinii, jakie zapisano w księdze:

"Kiedy minęły te dwie godziny? Ja chcę jeszcze!”

„Nikt tak nie opowiada o Kaszubach jak Wy” 

„Cieszę się, że promujecie Polskę i pokazujecie tak ciekawe miejsca” 

„Zawsze chciałam pojechać w Góry Świętokrzyskie. Dzisiaj już nie dam rady. Dzięki Wam czuję się jakbym tam już była. Dziękuję.”

„Dzięki takim entuzjastom jak Kasia i Maciej poznajemy piękno naszej Polskiej Ziemi. Szacun i dziękuję”

 „Z zachwytem i atencją do wiedzy życzę Kasi i Maćkowi aby ten szał Was nigdy nie opuszczał” 
„Niesamowite jest to co robicie” 

„Zachęciliście mnie. Jutro ruszam w drogę!” 

Organizatorzy o naszych spotkaniach:

"Od dłuższego czasu mamy przyjemność gościć u siebie państwa Marczewskich z klubu "Ruszaj w Drogę", którzy prowadzą comiesięczne, cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem spotkania o tematyce podróżniczej. Zainteresowanie przekłada się oczywiście na frekwencję - praktycznie od początku na spotkaniach z klubem "Ruszaj w Drogę" wszystkie miejsca w sali zajęte są na 15 minut przed rozpoczęciem, na szczęście dysponujemy dodatkowymi rozkładanymi krzesłami - Marcin Wiktor, Sopoteka dla portalu Trojmiasto.pl

7. Tematy prezentacji turystycznych o Polsce

Stworzyliśmy ponad 20 prezentacji o polskich regionach i stale je poszerzamy i aktualizujemy. Oto tematy prezentacji, które cieszą się największym powodzeniem (kliknij w link i zobacz na blogu, o jakim regionie opowiadamy i jakie zdjęcia pokazujemy): 
 • Ruszamy w Bieszczady!
 • Kamperem przez Podlaskie! 
 • Ruszamy na Mazury!
 • Ruszamy na Kaszuby!
 • Ruszamy na Żuławy!
 • Ruszamy na Kociewie!
 • Pomysły na wakacje: Co warto zobaczyć w Polsce?
 • Pomysły na majówkę w Polsce
 • Ruszamy w Świętokrzyskie!
 • Jak ruszyć w drogę? Spotkanie autorskie z Kasią i Maciejem
 • Zadzwoń do Macieja: 506 75 65 99 i zapytaj o ofertę spotkania turystycznego

8. Pomagamy w promocji spotkania podróżniczego i spotkania autorskiego w bibliotece

Standardowo za promocję wydarzenia odpowiada podmiot, który je organizuje. Ale każdorazowo uruchamiamy własne kanały, którymi także ze swojej strony promujemy spotkanie turystyczne. Oto niektóre środki, które wykorzystujemy do promocji:
 1. Mailing do sympatyków Fundacji Ruszaj w Drogę! (dociera do 8 tysięcy osób)
 2. Profil na Facebooku (mamy 50 tysięcy obserwujących)
 3. SMSy informujące o spotkaniu (kilkaset uczestników dotychczasowych spotkań otrzymuje powiadomienia o następnej prezentacji)
 4. Patron medialny - co roku występujemy o patronat do lokalnego radia oraz serwisu informacyjnego. Aktualnie naszymi patronami jest Radio Kaszëbë oraz portal trojmiasto.pl
 5. Lokalne media - radio, prasa, internet - przygotowujemy i wysyłamy gotowe materiały promocyjne do lokalnych mediów zaprzyjaźnionych z organizatorem spotkania podróżniczego
 6. Kalendarz na blogu ruszajwdroge.pl - na naszym blogu stworzyliśmy specjalny kalendarz, w którym można sprawdzić, gdzie i kiedy wygłaszamy następną prelekcję

9. Prezentacje turystyczne praktycznie

Czego potrzebujemy do przeprowadzenia spotkania

Najważniejsza w spotkaniu jest publiczność - im większa, tym lepsza energia spotkania! Potrzebujemy więc uczestników i miejsca, gdzie my możemy wystąpić, a uczestnicy - usiąść. Potrzebny będzie też rzutnik i ekran oraz działający (!) sprzęt nagłośnieniowy (mikrofon, głośnik).

Z naszego doświadczenia wynika, że bardzo miłe są spotkania przy kawie i ciastku, które jeszcze lepiej integrują uczestników spotkania i sprawiają, że turyści z przyjemnością czekają do końca ok. 1,5 godzinnego spotkania. Będzie miło, jeśli organizator zapewni ciastka, kawę lub herbatę albo wodę. Nie jest to jednak wymagane. 

Co zapewniamy

Przyjeżdżamy z własnym laptopem, a jeśli istnieje także potrzeba - z własnym ekranem i rzutnikiem. Zapewniamy też darmowe plany wycieczek wydrukowane na kartkach A5 - dla każdego uczestnika oraz turystyczne gadżety do rozlosowania - dla kilku-kilkunastu osób.

Gdzie dojeżdżamy na prezentacje podróżnicze?

Najczęściej prowadzimy spotkania w Trójmieście i na Kaszubach, ale na zaproszenie jeździmy z prezentacjami po całej Polsce. My mieszkamy na Kaszubach, dlatego odległość miejsca spotkania od naszego domu wpływa na koszt naszego wynagrodzenia, które musi wówczas pokryć powiększone koszty dojazdu i ew. noclegu. 

Ile trwa spotkanie turystyczne?

Nasze spotkanie zaplanowane jest na 1,5 godziny, ale w praktyce często przedłuża się ono do dwóch godzin lub nawet dłużej, jeśli po spotkaniu są dodatkowe pytania lub prośby o poradę. Jesteśmy elastyczni. Długość spotkania nie wpływa na nasze wynagrodzenie. 

Jak się rozliczamy i ile to kosztuje

Koszt turystycznych spotkań zależy od miejsca, czasu i tematyki prezentacji. Do wynagrodzenia doliczany jest podatek VAT. Fundacja Ruszaj w Drogę! wystawia faktury VAT za przeprowadzone spotkanie. 
 • Zapytaj o cenę spotkania podróżniczego - zadzwoń do Macieja: 506 75 65 99 

10. Warsztaty edukacyjno-regionalne dla młodzieży Kaszubski Szlak

Fundacja Ruszaj w Drogę! W swojej ofercie ma także dedykowane dla młodzieży warsztaty regionalne. Warsztaty dedykowane są dla uczniów klas od VII klasy podstawowej wzwyż, ale mogą być także przeprowadzone dla dorosłych. W trakcie warsztatów młodzież uczy się o regionalnych różnicach Polski, poznaje lokalne społeczności - Kaszubów, Kociewiaków - ich zwyczaje, stroje, gwarę i historię. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się warsztaty pt. „Kaszubski Szlak”.

Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!Spotkania Klubu Ruszaj w Drogę!